Rozvázání vztahů se zdravotními pojišťovnami

Naše klinika se rozhodla rozvázat od 1.1.2023 smluvní vztahy se všemi zdravotními pojišťovnami. Zde naleznete seznam nejčastějších otázek a odpovědí, související s touto tématikou.

Proč tyto kroky činíme?

Pojišťovny dlouhodobě nastavují nevýhodné vztahy ve směru lékař-pojišťovna. Vždy jsme k nevýhodám těchto vztahů byli benevolentní a snažili se je přehlížet a přesto smlouvy dodržovat, avšak vzhledem k tlaku některých pacientů a jejich vyžadování léčby “na pojišťovnu”, která absolutně neodpovídá námi nastaveným standardům kvality, jsme se rozhodli tyto smluvní vztahy definitivně rozvázat. Jen takto budeme moci dál sledovat svůj hlavní cíl – poskytování té nejkvalitnější péče všem našim pacientům.

Jak se mě tyto kroky dotknou?

Největší změnou bude nutnost hradit si z vlastní kapsy preventivní prohlídky (u pacientů nad 15 let věku) minimálně 1x za 2 roky. Tyto preventivní prohlídky budou vykonány dentální hygienistkou, výstupy z každé preventivní prohlídky (rentgeny a digitální fotografie) bude VŽDY kontrolovat některý z lékařů a pacient bude o výsledku informován, jako tomu bylo doposud.

Jak se tyto kroky dotknou mých dětí pod 15 let věku?

Nijak. Přestože smluvní vztahy s pojišťovnami rozvážeme, péči pro děti pod 15 let věku (preventivní prohlídky (PP) a plomby/vytažení MLÉČNÝCH zubů) budeme zatím poskytovat zcela zdarma.

Preventivní prohlídky: pokud dítě dorazí na termín PP současně s jedním ze svých rodičů, tato PP mu bude provedena zdarma. Pokud si bude rodič přát termín pro své dítě bez vazby na termín své PP, bude tato PP standardně účtována dle aktuálního ceníku.

Plomby/vytažení mléčných zubů: tyto úkony budou zatím provedeny zdarma. Ošetření stálých zubů (“dospěláckých”) bude u děti zpoplatněno dle aktuálního ceníku, jako tomu bylo doposud.

Jaká bude cena preventivní prohlídky?

Cena zatím není stanovena, bude se odvíjet od aktuálních nákladů na provoz naší kliniky na konci roku 2022. Očekávejte platbu v rámci jednotek stokorun, tj. cenu srovnatelnou s návštěvou pánského kadeřníka. Tuto cenu nebude nijak navyšovat např. počet zhotovených rentgenových snímků.

Zvýší se ceny ostatních zákroků?

Ceny zákroků (plomby, čištění kanálků,…) se zvýší o cca 10-15%. Pojišťovna přispívá na některé související úkony, jako např. podání anestezie či zhotovení rentgenovych snímků. Ceny protetických výrobků (korunky, můstky, protézy) se zvýší řádově o několik stovek Kč, na které pojišťovna nyní rovněž přispívá. 

Absolvuji u Vás léčbu dle léčebného a cenového plánu, změní se nějak ceny ošetření?

Pokud od Vaší poslední návštěvy neuplynulo více než 12 měsíců, ceny stanovené ve Vašem plánu léčby budou dodrženy. Pokud uplynulo více než 12 měsíců, budou ceny upraveny na aktuální cenovou hladinu.

Nepřijde mi to fér, platím si přece zdravotní pojištění.

Chápeme, že tento nepopulární krok nebude pacienty oceněn, zvlášť z toho důvodu, že si opravdu všichni platíme zdravotní pojištění. Dle našeho dlouholetého názoru by ve stomatologii mělo být zdravotní pojištění čerpáno především v péči preventivní, čili proplácení preventivních prohlídek. V návaznosti na situace popsané v prvním odstavci a nemožnosti mít smlouvu s pojišťovnou pouze “částečnou”, čili na proplácení PP,  jsme po dlouhém váhání rozhodli zvolit tuto cestu a sice kompletní vypovězení smluvních vztahů.

Existuje nějaká alternativa?

Na naší klinice bohužel neexistuje. Řešením je jedině změnit svého poskytovatele stomatologické péče. 

Kdy dojde k rozvázání smluvních vztahů?

Smluvní vztahy rozvážeme od 1.1.2023 

Veškeré dotazy k problematice finalizace úhrad zdravotních pojišťoven rádi zodpovíme na emailu fuzp@100mikro.cz

Kontaktujte nás

Objednejte se

M: +420 777 697 900
E: info@100mikro.cz
Po,St,Čt 6.30-14.30
Út 11.00-19-00
Pá 6.30-12.30

Vložením osobních údajů souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

100mikro s.r.o.
Opavská 6230/29A 708 00
Ostrava, Poruba

IČ: 07188005

Společnost 100mikro s.r.o. je registrovaná u Krajského soudu v Ostravě, odd. C, vložka 74749